Remont kuchni - pomysły na ścianę


Przystępując do remontu ścian kuchennych warto zwrócić szczególną uwagę na miejsca, które najbardziej ulegają zabrudzeniu bądź zawilgoceniu. Są to przede wszystkim obszary narażone nie tylko na działanie wody, ale również gorącego tłuszczu. Do takich można zaliczyć ściany w rejonie zlewozmywaka, jak również pas pomiędzy blatem, a górnymi szafkami zabudowy meblowej czy okapem. Dzisiejsze rozwiązania technologiczne pozwalają na wykorzystanie bardzo różnych materiałów, zarówno na wszystkich ścianach kuchni, jak i w tych newralgicznych miejscach.

Skupmy się właśnie na nich, ponieważ w tych obszarach najtrudniej jest utrzymać czystość, jak również najszybciej ulegają one zniszczeniom. Najlepsze w tym wypadku będą wszelkie materiały łatwozmywalne, odporne na wilgoć i wysoką temperaturę.

Na szczęście na rynku materiałów budowlanych i wykończeniowych, dostępne są dzisiaj rozmaite produkty, których można użyć do wykończenia tych obszarów, różnorodne nie tylko pod względem materiałowym, ale i kolorystycznym.

Płytki ceramiczne

Od dawna najbardziej popularnym materiałem do wykończeń ścian w kuchni są płytki ceramiczne. Można je z powodzeniem dostosować do kolorystyki jak i stylu całej kuchni. Dzisiejsze kolekcje ceramiki kuchennej pozwalają również stworzyć ścianę imitującą całkiem inne wykończenie. Nowoczesne płytki to zarówno modele imitujące drewno, jak i naturalny kamień czy stal.

Okładzina z płytek jest odporna na działanie wilgoci jak również na wysokie temperatury. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad przy wyborze płytek kuchennych, które pomogą nam najłatwiej utrzymać czystość i dobry stan wykończenia. Najlepiej wybierać płytki kuchenne stosunkowo duże, pamiętając o tym, że w ten sposób ograniczamy ilość fug na ścianie. W tych właśnie miejscach najtrudniej jest utrzymać czystość. Warto również zwrócić uwagę na sam rodzaj fugi. Najkorzystniej jest zdecydować się na fugę odporną na działanie pleśni i grzybów, która jednocześnie charakteryzuje się przedłużonym okresem trwałości koloru lub na fugę epoksydową. Ponadto płytki ścienne do kuchni, powinny być szkliwione, tak, aby jednocześnie były łatwo zmywalne.

Kamień naturalny lub konglomerat

W kuchni można również zastosować okładzinę z kamienia naturalnego, pamiętając jednak, że powinniśmy uważnie dobierać rodzaj kamienia do panujących w pomieszczeniu warunków. Należy kierować się nie tylko wyglądem okładziny, ale również charakterystykami danego materiału. Kamienie z natury porowate i nasiąkliwe nie sprawdzą się w najbardziej narażonych obszarach. Dlatego też marmur czy trawertyn, jeżeli już zostanie wybrany jako okładzina ścian kuchennych, powinien być odpowiednio zabezpieczone specjalnymi impregnatami. Najlepiej w kuchni sprawdza się granit, który jest łatwy w utrzymaniu czystości, jak również charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury czy zaplamienia. Ze względu na dużą twardość tego materiału trudno go zarysować, jest odporny na działanie detergentów czyszczących, ponadto nie trzeba go dodatkowo impregnować

W kuchni zamiast kamienia naturalnego można również stosować materiał zwany konglomeratem, który imituje efekt naturalnej okładziny kamiennej. Konglomeraty wytwarzane są ze zmielonych materiałów kamiennych, jak marmur lub granit. Jako osnowa, czyli element spajający cząstki kamieni, stosowane są żywice poliestrowe. W trakcie wytwarzana konglomeratu dodawane są różne pigmenty, dlatego też dostępny materiał, oferowany jest w różnej gamie kolorystycznej. W porównaniu z naturalną okładziną, konglomerat wykazuje wiele pozytywnych cech. Przede wszystkim jest materiałem odpornym na działanie wilgoci, wysokiej temperatury, zarysowania czy środki czyszczące, ustępując nieznacznie prawdziwemu kamieniowi. Ponadto jest tańszy od naturalnego kamienia, jak również o blisko 20% lżejszy

Okładzina z drewna

Chcąc wprowadzić w kuchni element ocieplający wnętrze, warto zastanowić się nad okładziną z drewna. Dzisiaj z tego materiału można również wykańczać powierzchnie w okolicach zlewu, kuchenki czy nad blatem. Należy jednak wiedzieć, że nie każdy rodzaj drewna nadaje się do zabezpieczenia tych stref. Oczywiście powinno to być drewno odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane, odporne na wilgoć. Najlepiej sprawdzają się gatunki drewna egzotycznego, nawet w postaci paneli przeznaczonych na podłogi.

Stosować można również specjalne płyty pokryte fornirem, czyli bardzo cienkimi warstwami drewna. W takiej postaci możemy wykorzystywać wielkoformatowe elementy, eliminując do minimum ilość połączeń pomiędzy poszczególnymi częściami. Drewno imitują również laminowane płyty wiórowe. Najczęściej wykonywane są z nich blaty, ale te cieńsze z powodzeniem mogą być wykorzystane jako okładzina ścienna.

Blacha stalowa

We wnętrzach nowoczesnych jak również w tych w stylu industrialnym coraz częściej spotyka się blachę, jako materiał, z którego wykonane są nie tylko obudowy urządzeń kuchennych, ale również jako wykończenie ścian czy blatów. Na ścianę można zastosować różne rodzaje blachy stalowej: gładką, szczotkowaną czy o powierzchni ryflowanej z różnym wzorem. Takie wykończenie to z całą pewnością ściana odpowiednio zabezpieczona przed wszelkimi szkodliwymi czynnikami. Blacha na ścianę powinna być przygotowana w formie jednego arkusza, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych podziałów jak również stref łączenia, które są najtrudniejsze do zachowania czystości.

Tafle szklane

Nowoczesnym i bardzo efektownym sposobem na wykończenie ściany pomiędzy blatem, a szafkami jest zastosowanie w tym pasie tafli szklanej. Takie wykończenie z bezbarwnego szkła, pozwala na zastosowanie okładziny z materiału o praktycznie dowolnym rodzaju, kolorze czy wzorze. Za szkłem możemy umieścić kolorową lub czarno-białą fototapetę, czy nawet grafikę zrobioną z ulubionego zdjęcia. Ten sposób zabezpieczenia ściany jest również wykorzystywany we wnętrzach o charakterze industrialnym, gdzie jako widoczny i ciekawy detal chcemy pozostawić ścianę z surowych cegieł lub betonu. Szkło można stosować również w wersji matowej lub lakierowanej, a także z deseniem sitodrukowym. Najczęściej stosuje się tafle szklane o grubości 6 m.

Farba lub tapeta

Kiedyś pomalowane ściany, szczególnie w obszarach narażonych na zabrudzenia czy zachlapanie traktowane były jak niewykończone. Dzisiaj odpowiednie farby można z powodzeniem stosować jako wystarczające wykończenie tych powierzchni. Na rynku dostępne są farby ze szczególnym przeznaczeniem do kuchni czy łazienek w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Pomalowana taką farbą ściana jest odporna na wilgoć i łatwo zmywalna. Malowanie z całą pewnością jest najszybszym sposobem na wykończenie ścian. Pozwala nam uzyskać gładką powierzchnię w praktycznie dowolnym kolorze. Należy jednak pamiętać, że jednolity kolor uwidoczni wszelkie nierówności powierzchni. Jeśli nasze ściany nie są gładkie warto zamiast farby wybrać tapetę. Na rynku dostępny jest szereg rozmaitych tapet w różnych wzorach jak i bogatej kolorystyce, które przeznaczone są właśnie do wnętrz kuchennych. Takie wyroby są grubsze i trwalsze niż tapety do pokoju, jak również stanowią odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią i łatwo poddają się czyszczeniu przy użyciu delikatnych detergentów.

Kategoria: Remont | Wyświetlenia: 5836
poradnikdomowyKontakt Regulamin Poradnik domowy
En De Użytkownicy Logowanie Rejestracja
cukiernia podhale wózki do bram sklep medyczny kielce zgrzewanie rur klej do parkietu
Copyright © 2010-2011 Poradnik-domowy.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu