Żywokost lekarski


Żywokost lekarski do powszechnie znana roślina z rodziny szorstkolistnych. Ma mnóstwo właściwości leczniczych, dlatego jest często stosowanym środkiem na różne dolegliwości. W Polsce jest rośliną pospolitą na terenie całego kraju.

Najczęściej występuje na terenach podmokłych, nad brzegami wód, kanałów, na rowach, mokrych łąkach i pastwiskach. Żywokost najbardziej lubi gleby wilgotne. Łatwo go rozpoznać po długiej na około 1 metr łodydze. Jest ona gruba i sztywna z licznymi rozgałęzieniami. Roślina jest w całości owłosiona, posiada kwiaty fioletowe, białe lub żółte. Owocem żywokostu jest rozłupka.

Najcenniejszą częścią rośliny jest korzeń. Wykopuje się go w przypadku roślin dwuletnich w okresie od lutego do połowy maja, a także od połowy sierpnia do połowy listopada. Po wykopaniu trzeba go dokładnie oczyścić i podzielić na drobne części, które łatwiej dadzą się ususzyć. Najlepszym sposobem suszenia jest włożenie korzeni do suszarni o temperaturze 50 stopni Celsjusza. Ususzone korzenie trzeba trzymać z dala od wilgoci, gdyż bardzo łatwo ją przyjmują, a wtedy mogą się stać bezużyteczne.

Korzeń żywokostu lekarskiego zawiera mnóstwo cennych substancji takich jak: skrobia, związki cukrowe, sole mineralne, olejki eteryczne, krzem, aminokwasy, asparagina, cholina czy alantoina. Żywokost lekarski od zawsze stosowany był w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Jego składniki oddziałują korzystnie na błony śluzowe układu pokarmowego i dodatkowo działają przeciwzapalnie. Żywokost lekarski świetnie działa także w przypadku chorób dróg oddechowych. Obecnie w Polsce istnieje zakaz stosowania doustnie preparatów na bazie tej rośliny, gdyż zostały w niej wykryte trujące alkaloidy. Można stosować tę roślinę jedynie do leczenia zewnętrznego, czyli kąpieli, okładów, maseczek i płukanek. Świetnie sprawdza się w przypadku zapalenia spojówek, gdyż ma właściwości przeciw ropne. Przyspiesza gojenie się ran, oczyszcza, nawilża i ujędrnia skórę. Wykazuje także właściwości przeciwzmarszczkowe, więc często jest stosowany w kremach dla dojrzałych kobiet.

Kategoria: Zioła lecznicze | Wyświetlenia: 5375
poradnikdomowySłowa kluczowe: żywokost lekarski | zioła | leczenie
Kontakt Regulamin Poradnik domowy
En De Użytkownicy Logowanie Rejestracja
hotel kielce wózki sklepowe peeling medyczny kraków formy do betonu zgrzewanie rur klej do parkietu toczenie cnc czyściwa przemysłowe tkaniny pościelowe elastomery Nawadnianie zbiorniki paliwa
Copyright © 2010-2011 Poradnik-domowy.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu