Żywokost lekarski


Żywokost lekarski do powszechnie znana roślina z rodziny szorstkolistnych. Ma mnóstwo właściwości leczniczych, dlatego jest często stosowanym środkiem na różne dolegliwości. W Polsce jest rośliną pospolitą na terenie całego kraju.

Najczęściej występuje na terenach podmokłych, nad brzegami wód, kanałów, na rowach, mokrych łąkach i pastwiskach. Żywokost najbardziej lubi gleby wilgotne. Łatwo go rozpoznać po długiej na około 1 metr łodydze. Jest ona gruba i sztywna z licznymi rozgałęzieniami. Roślina jest w całości owłosiona, posiada kwiaty fioletowe, białe lub żółte. Owocem żywokostu jest rozłupka.

Najcenniejszą częścią rośliny jest korzeń. Wykopuje się go w przypadku roślin dwuletnich w okresie od lutego do połowy maja, a także od połowy sierpnia do połowy listopada. Po wykopaniu trzeba go dokładnie oczyścić i podzielić na drobne części, które łatwiej dadzą się ususzyć. Najlepszym sposobem suszenia jest włożenie korzeni do suszarni o temperaturze 50 stopni Celsjusza. Ususzone korzenie trzeba trzymać z dala od wilgoci, gdyż bardzo łatwo ją przyjmują, a wtedy mogą się stać bezużyteczne.

Korzeń żywokostu lekarskiego zawiera mnóstwo cennych substancji takich jak: skrobia, związki cukrowe, sole mineralne, olejki eteryczne, krzem, aminokwasy, asparagina, cholina czy alantoina. Żywokost lekarski od zawsze stosowany był w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Jego składniki oddziałują korzystnie na błony śluzowe układu pokarmowego i dodatkowo działają przeciwzapalnie. Żywokost lekarski świetnie działa także w przypadku chorób dróg oddechowych. Obecnie w Polsce istnieje zakaz stosowania doustnie preparatów na bazie tej rośliny, gdyż zostały w niej wykryte trujące alkaloidy. Można stosować tę roślinę jedynie do leczenia zewnętrznego, czyli kąpieli, okładów, maseczek i płukanek. Świetnie sprawdza się w przypadku zapalenia spojówek, gdyż ma właściwości przeciw ropne. Przyspiesza gojenie się ran, oczyszcza, nawilża i ujędrnia skórę. Wykazuje także właściwości przeciwzmarszczkowe, więc często jest stosowany w kremach dla dojrzałych kobiet.

Kategoria: Zioła lecznicze | Wyświetlenia: 8201
poradnikdomowySłowa kluczowe: żywokost lekarski | zioła | leczenie
Kontakt Regulamin Poradnik domowy
En De Użytkownicy Logowanie Rejestracja
cukiernia podhale wózki do bram sklep medyczny kielce zgrzewanie rur klej do parkietu
Copyright © 2010-2011 Poradnik-domowy.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu