Rośliny i kwiaty całoroczne na balkonie


W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się sadzenie na balkonach i tarasach roślin całorocznych, które będą je zdobiły przez cały rok, a nie tylko latem.

Do najczęściej wybieranych przez nas należą miniaturowe krzewy iglaste, które nie rozrastają się zbyt szybko, a są bardzo żywotne i odporne na nasze warunki klimatyczne. Liściaste za to kwitną, owocują i wprowadzają na nasz balkon zmianę pór roku. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne gatunki i odmiany, warto zapoznać się z ich potrzebami.

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że nawet rośliny całoroczne potrzebują ochrony przed dużymi mrozami i regularnego nawadniania. Krzewy zrzucające liście na zimę są zazwyczaj silniejsze od tych wiecznie zielonych, podobnie jak zdrewniałe od miękkich. Przy bardzo niskich temperaturach należy osłaniać donice suchymi liśćmi, gazetami, styropianem lub specjalną włókniną ogrodniczą. Zimą nasze krzewy nie powinny też stać w ostrym słońcu, zdecydowanie lepiej ustawiać je w bardziej zacienionych i osłoniętych od wiatru miejscach na balkonie. Odpowiednio pielęgnowane, odwdzięczą nam się stałą zielenią, srebrem czy innymi barwami igieł i listków.

Jeśli chodzi o odmiany najbardziej optymalne do hodowli na balkonach i tarasach, wybór jest naprawdę ogromny. Najlepiej jednak wybierać gatunki karłowate, ponieważ kiedy roślina zacznie szybko rosnąć, może nam zabraknąć miejsca. Doskonale sprawdzają się tradycyjne małe świerki, tuje, kosodrzewiny, jałowce, sosny, cyprysy, globosy, a nawet miniaturowe brzózki. Dodatkowy atut stanowi fakt, że dopóki krzew czy drzewko mocno się nie rozrośnie, możemy sezonowo tworzyć oryginalne kompozycje dosadzając do donic czy skrzyń jednoroczne byliny lub kwiaty. Pamiętajmy jednak, że sadzonki muszą być zdrowe i pochodzić z pewnego źródła, żebyśmy nie przenosili nieświadomie chorób i szkodników.

Kategoria: Kwiaty i rośliny na balkonie | Wyświetlenia: 9000
poradnikdomowyKontakt Regulamin Poradnik domowy
En De Użytkownicy Logowanie Rejestracja
cukiernia podhale wózki do bram sklep medyczny kielce zgrzewanie rur klej do parkietu
Copyright © 2010-2011 Poradnik-domowy.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu