Jak się zachować podczas rozmowy kwalifikacyjnej?


Rozmowa kwalifikacyjna jest najważniejszym etapem procesu ubiegania się o posadę. Trwa tylko chwilę, lecz od niej zależy twoje być albo nie być. To twoje pięć minut na to, aby zaprezentować się w jak najlepszy sposób. Jak się zachować podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Oto kilka cennych wskazówek.

Chociaż nie powinno się tak robić, to jednak powszechne jest ocenianie ludzi po ich wyglądzie. Prezencja ma ogromne znaczenie. Ludzie zwracają uwagę na sposób poruszania się, mówienia, a także na ubiór, fryzurę, makijaż i budowę ciała. Szczególnie kobiety są wyczulone na tym punkcie. Dlatego powinno się zadbać o schludny wygląd. Załóż modne ubrania, ale niezbyt wyzywające. Ubierz się skromnie, ale nie jak szara myszka. Musisz po prostu zachować proporcje, aby nie przekroczyć granicy dobrego smaku.

Jeżeli wątpisz w to, że masz odpowiednie kwalifikacje na dane stanowisko, to pomyśl, że nie bez powodu zaproszono cię na spotkanie. Gdyby twoje wykształcenie było niewystarczające, to nikt nie chciałby z tobą rozmawiać. Jednak to dopiero początek. Teraz musisz zaprezentować się z jak najlepszej strony, aby zrobić dobre wrażenie i przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę.

Pamiętaj przede wszystkim o pozytywnym nastawieniu. Uśmiechaj się, mów pogodnym tonem. W żadnym wypadku nie użalaj się nad sobą, ani nie zdradzaj swoich słabości. Ważna jest pewność siebie. Ludzie widząc, że jesteś świadom swojej własnej wartości będą zastanawiać się, dlaczego masz takie podejście. Dojdą do wniosku, że musisz być osobą kompetentną, gdyż inaczej nie miał byś podstaw do tego, aby być pewnym siebie. Zadbaj o to, aby ludzie dobrze się czuli w twoim towarzystwie, aby widzieli, jak bardzo ci zależy na tej pracy.

Staraj się prowadzić rozmowę swobodnie. Po drugiej stronie siedzi przecież człowiek taki sam, jak ty i jest być może tak samo zestresowany. Wysłuchuj uważnie pytań. Jeżeli czegoś nie zrozumiesz, to poproś o wytłumaczenie lub powtórzenie. To lepsze, niż podanie odpowiedzi nie na temat. Postaraj się jednak, aby nie prosić o wyjaśnienie więcej niż jeden raz, gdyż wtedy rozmówca może odnieść wrażenie, że masz problemy z komunikacją.

Mów spokojnym, jednostajnym tonem. Jeżeli głos zacznie ci drżeć ze zdenerwowania, to postaraj się to opanować. Nie śmiej się zbyt dużo. Po każdym pytaniu odczekaj kilka sekund i dopiero zacznij mówić. Rozmówca zauważy, że poważnie podchodzisz do tematu, jesteś wyważony i precyzyjny. Panuj nad swoimi emocjami. Staraj się mówić poprawną polszczyzną, w żadnym wypadku nie używaj potocznych określeń i slangu.

Siedząc na krześle przed swoim rozmówcą postaraj się utrzymać odpowiednią postawę ciała. Nie garb się, trzymaj nogi schowane pod krzesłem. Siedź prosto, przodem do osoby prowadzącej rozmowę. Nie opieraj się niedbale, nie zakładaj nogi na nogę.

Ręce trzymaj złożone na kolanach lub na stole. Nie krzyżuj ich na piersiach, gdyż jest to pozycja defensywna i na pewno zniechęci twojego rozmówcę. Ogranicz do minimum gestykulację, aby nie rozpraszać rozmówcy. Możesz czymś zająć ręce, na przykład długopisem, jednak nie stukaj nim ani nie naciskaj nerwowo, gdyż może to być dla drugiej osoby bardzo irytujące. Całkowicie zabronione jest żucie gumy. Nie dotykaj rzeczy leżących na biurku, które nie należą do ciebie, tylko po to, aby czymś zająć ręce.

Kiedy padnie trudne dla ciebie pytanie, to nie panikuj, tylko spokojnie skup się na tym co powiedzieć. Jeśli naprawdę czujesz, że nie uda ci się nic wymyślić, to możesz spróbować trochę zboczyć z tematu. Nie rozglądaj się po ścianach i suficie w poszukiwaniu odpowiedzi, gdyż takie zachowanie jest infantylne. Utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą. Jeżeli ciężko ci jest patrzeć mu prosto w oczy, to skoncentruj wzrok na jego czole. Rozmówca nie zauważy różnicy.

Kontroluj także swoja mimikę. Wyraz twarzy musi być adekwatny do tego, co mówisz. Utrzymuj kontakt wzrokowy, ale od czasu do czasu spójrz gdzie indziej, bo inaczej twój rozmówca może się czuć zakłopotany. Po zakończeniu odpowiedzi na poszczególne pytania możesz się delikatnie uśmiechnąć.

Co do robienia notatek w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, to zdecydowanie lepiej z tego zrezygnować. Możesz zostać źle odebranym – jako osoba przywiązująca zbyt dużą wagę do drobnych szczegółów i nie pewna siebie. Pisząc nie możesz ponadto utrzymywać kontaktu wzrokowego. Oczywiście możesz zapisać sobie takie informacje jak adres e-mail, czy numer telefonu, ale nie zapisuj pytań. Powinieneś je bez trudu zapamiętać, a jeżeli nie, to poprosisz o powtórzenie.

Na rozmowie kwalifikacyjnej możesz spodziewać się, że rekruter będzie zadawał pytania w agresywny sposób, prowokując konfliktową sytuację. Jest to taktyka stosowana przez specjalistów od rekrutowania pracowników. W ten sposób sprawdzana jest twoja odporność na stres i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Ostatnią wskazówką dla osób wybierających się na rozmowę kwalifikacyjną jest to, aby biorąc pod uwagę różnego rodzaju zalecenia co do właściwego zachowania, mimo wszystko pozostać sobą. Naturalność
zawsze wypada najlepiej. Jeżeli będziesz za bardzo starać się dopasować do reguł, to zostaniesz odebrany jako osoba fałszywa, sztuczna. Po prostu bądź sobą i pamiętaj o swoich atutach.

Kategoria: Rozmowa kwalifikacyjna | Wyświetlenia: 2278
poradnikdomowyKontakt Regulamin Poradnik domowy
En De Użytkownicy Logowanie Rejestracja
cukiernia podhale wózki do bram sklep medyczny kielce zgrzewanie rur klej do parkietu
Copyright © 2010-2011 Poradnik-domowy.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu