Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej


Ubiegając się o nowe miejsce pracy najważniejsze są twoje kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. To jednak nie wszystko. Na rozmowach kwalifikacyjnych kandydaci sprawdzani są pod wieloma innymi względami. Wszystko po to, aby znaleźć najodpowiedniejszego kandydata na dane stanowisko pracy.
Bardzo trudno jest przewidzieć, jakie pytania padną w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Można jednak podać najczęściej zadawane pytania, spośród których na pewno przynajmniej jedno zostanie postawione przez rekrutera.

Z reguły na samym początku każdej rozmowy zadawane są pytania dotyczące cech osobowości. Rekruter pytając cię o twój charakter, mocne i słabe strony chce cię lepiej poznać. Jest to swojego rodzaju rozgrzewka przed bardziej szczegółowymi pytaniami. Nie oznacza to jednak, że są to pytania nieważne. To właśnie w tym momencie rozmowy możesz zyskać najwięcej, dlatego postaraj się przedstawić swoją osobę w jak najlepszym świetle. Mów tylko o swoich pozytywnych cechach. Jeżeli natomiast padnie pytanie o twoje słabe strony, to przedstawiając je musisz koniecznie podać twoje sposoby na zwalczanie ich. Opowiedz o jakiejś wadzie, która jest stosunkowo nieszkodliwa. Postaraj się także, aby to, o czym opowiadasz miało jakikolwiek związek z pracą, o która się ubiegasz. Pytania o cechy osobowości są z pozoru proste, jednak mogą sprawić nie lada trudności. Czasami ciężko jest nam po prostu opisać samego siebie. Dobrym sposobem jest mówienie o sobie z perspektywy zawodowej, nie zaś ze sfery życia prywatnego.

Na pewno pojawią się także pytania dotyczące stosunków międzyludzkich. Rekruter będzie chciał dowiedzieć się od ciebie, czy potrafisz współpracować w dużej grupie pracowników. Chodzi o to, aby pokazać, że potrafisz dostosować się do nowego otoczenia, nawiązać kontakty. Firmy poszukują pracowników, którzy wniosą pewien wkład w zespół, sprawią, że stanie się on bardziej produktywny. Dlatego tez na rozmowie kwalifikacyjnej często zadaje się pytania o to jak dana osoba dogaduje się z innymi ludźmi, czy jest agresywna, czy jest indywidualistą lub czy lubi rywalizować z innymi.

Kolejną kwestią, o którą będziesz pytany będzie historia twojego zatrudnienia. Na pewno pojawią się pytania o to, w jakich okolicznościach zostałeś zwolniony, czy też może sam odszedłeś z pracy. Nie musisz obawiać się takich pytań, nawet jeżeli wydadzą ci się bardzo dociekliwe. To tylko formalność – gdyby rekruter podejrzewał coś podejrzewał, to nie zostałbyś zaproszony na tę rozmowę. Pamiętaj o tym, aby o swoich byłych pracodawcach mówić tylko w samych superlatywach. Rozmowa kwalifikacyjna to nie miejsce na wylewanie swoich żali i frustracji, mogłoby to zostać źle odebrane.

Rekruter na rozmowie kwalifikacyjnej z pewnością poruszy także temat twoich celi zawodowych. Chodzi o to, jakie są twoje motywacje do pracy właśnie w tej firmie i na tym stanowisku. Pracodawcom zależy na zatrudnieniu kogoś na jak najdłuższy okres czasu. Proces rekrutacji i szkolenia nowych pracowników jest bardzo kosztowny i tylko, jeżeli będziesz pracować w danej firmie dłuższy czas, to pieniądze te będą mogły się zwrócić.

Kolejnym pytaniem, które często jest zadawane na rozmowach kwalifikacyjnych jest pytanie o twoje hobby i zainteresowania. Pozwala to, bowiem na lepsze poznanie osoby. Rekruter  na tej podstawie będzie mógł stwierdzić, czy znajdziesz wspólny język z innymi pracownikami i czy będziecie tworzyć zgrany zespół. Twoje hobby świadczy także o tym, czy jesteś osobą aktywną i energiczną, czy może wolisz bierne sposoby spędzania wolnego czasu. Odpowiedz szczerze na pytania, gdyż nigdy nie wiadomo, czym interesuje się twój rozmówca. Być może okaże się, ze macie wspólne zainteresowania.

Od profilu firmy i rodzaju jej działalności zależy także, czy na rozmowie kwalifikacyjnej padną pytania o ewentualną zmianę miejsca zamieszkania, czy dłuższe wyjazdy służbowe. Jeżeli to pytanie Ce zaskoczy, gdyż nie wiedziałeś, że firma ma wobec nowych pracowników takowe zamiary, to nie zapomnij później dopytać o tę kwestię rekrutera.

Na rozmowach kwalifikacyjnych prowadzonych przez doświadczonych rekruterów bardzo często padają także pytania hipotetyczne. Mogą cię one bardzo zaskoczyć i sprawić pewne trudności. Bardzo możliwe, że w pierwszej chwili nie będziesz mieć pojęcia, co odpowiedzieć. Nie denerwuj się jednak, tylko spokojnie pomyśl, a na pewno coś [przyjdzie ci do głowy. Przykładowe pytania hipotetyczne: Co byś zrobił, gdybyś wygrał milion złotych na loterii? Czy mógłbyś podać pięć sposobów na użycie zapałki? Z którą spośród żyjących i nieżyjących osób najbardziej chciałbyś zjeść kolacje? Takie pytania mają na celu sprawdzenie twojej pomysłowości i kreatywności.

Ostatnia ważną kwestia, o która możesz zostać zapytany jest twoja znajomość działalności firmy. Jeżeli trochę się postarasz, to możesz na tym polu naprawdę zabłysnąć. Wystarczy, że wcześniej przygotujesz się, na przykład czytając treści zawarte na stronie internetowej firmy. Nie musisz dokładnie zagłębiać się w tę kwestię. Znajomość nawet najbardziej podstawowych kwestii może ci bardzo ułatwić odpowiedź na pytanie.

Kategoria: Rozmowa kwalifikacyjna | Wyświetlenia: 2559
poradnikdomowyKontakt Regulamin Poradnik domowy
En De Użytkownicy Logowanie Rejestracja
cukiernia podhale wózki do bram sklep medyczny kielce zgrzewanie rur klej do parkietu
Copyright © 2010-2011 Poradnik-domowy.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu