Jak zrobić świąteczny stroik


Świąteczny stroik nie musi być gotowym produktem. O wiele bardziej cieszą oczy samodzielnie wykonane ozdoby. Wbrew pozorom nie potrzeba do tego szczególnego talentu, a jedynie trochę chęci i czasu. Będzie to doskonale spędzony czas, na przykład wspólnie z dziećmi czy nawet całą rodziną. Zamiast wieczoru przed telewizorem warto ten przedświąteczny czas poświęcić rodzinie, jednocześnie tworząc wyjątkowe dekoracje.

Do wyboru proponujemy różne warianty ozdób. Wszystkie można wykonać dosyć prosto i szybko przy użyciu kilku elementów. Część z nich na pewno znajdziemy w każdym domu, pozostałe przed Świętami są do nabycia w kwiaciarniach czy sklepach z drobiazgami i ozdobami. Proponujemy również spacer do lasu, gdzie znajdziemy całą masę przydatnych do stroików ozdób. Zamiast wydawać pieniądze na gotowe elementy możemy je stworzyć we własnym domu.

Świąteczny stroik - biało-złota choinka z tektury.

Do pracy wystarczą nam takie elementy jak: brystol, nożyczki, zszywacz, klej, taśma klejąca jednostronna ew. również dwustronna, ręczniki kuchenne, papierowe białe, łańcuch choinkowy, ozdobne wstążki/tasiemki i sizal w kolorze naturalnym.

Pracę zaczynamy od stworzenia stożka, który będzie stanowił bazę naszej choinki. Krawędzie łączymy za pomocą zszywacza lub taśmy dwustronnej. Dół stożka obcinamy tak, aby nasza choinka mogła stabilnie stanąć.

Kolejnym krokiem będzie obklejenie tekturowej bazy papierowym, cienkim ręcznikiem, zaczynając od wierzchołka choinki. Możemy do tego celu użyć kleju lub dwustronnej taśmy klejącej. Nie należy przejmować się zagnieceniami czy nierównościami – dodadzą choince uroku i trójwymiarowości. Pozostałość papieru zawijamy do spodu stożka i mocujemy taśmą lub klejem.

Przygotowaną choinkę ozdabiamy przy użyciu naturalnego sizalu, owijając go spiralnie na całej długości „drzewka”, zaczynając od jego szczytu. Podobnie postępujemy z ozdobnymi tasiemkami i wstążkami.

Na koniec łatwo możemy ozdobić „drzewko” bombkami. Wystarczy z choinkowego łańcucha obciąć kilkanaście kulek i przykleić je do choinki. Całość delikatnie owijamy raz jeszcze cienką nitką sizalu.

Do choinki z łatwością stworzymy również gwiazdę. Jej kształt możemy wygiąć z drucika pozostawiając dłuższy odcinek do zamocowania ozdoby. Gwiazdkę możemy owinąć sizalem lub wstążką. Voila - choinka gotowa!

Świąteczny stroik - choinka z tektury.

Do pracy wystarczą nam takie elementy jak: brystol, nożyczki, zszywacz, klej, taśma klejąca, papier do pakowania prezentów, tasiemki i wstążki, kordonek lub włóczka.

Pracę zaczynamy od stworzenia stożka, który będzie stanowił bazę naszej choinki. Krawędzie łączymy za pomocą zszywacza lub taśmy dwustronnej. Dół stożka obcinamy tak, aby nasza choinka mogła stabilnie stanąć.

Kolejnym krokiem będzie obklejenie tekturowej bazy papierem do pakowania prezentów, zaczynając od wierzchołka choinki. Możemy do tego celu użyć kleju lub dwustronnej taśmy klejącej. Pozostałość papieru zawijamy do spodu stożka i mocujemy taśmą lub klejem.

Przygotowaną choinkę ozdabiamy przy użyciu ozdobnych wstążek i tasiemek, mocując je przy użyciu kleju. Do pracy z powodzeniem możemy wykorzystać pozostałości jakie znajdziemy w domu – kokardki czy wstążki z bukietów, resztki koronkowych tasiemek, itp.

Aby choinka była bardziej trójwymiarowa, do jej ozdobienia możemy użyć również wstążek, stosowanych w bukietach kwiatowych.  Posiadają one delikatne druciki, dzięki którym łatwo uformujemy spiralny kształt wstążki, który oplecie nasze „drzewko”

Bombki szybko i prosto przygotujemy z kawałków kordonka lub włóczki, zwijanych i mocowanych klejem. Choinka nie musi być oczywiście czerwona. W zależności od gustu czy posiadanych ozdób, możemy stworzyć drzewko w praktycznie dowolnym kolorze.

Świąteczny stroik ze świeczką w naczyniu

Do stworzenia stroika wystarczą: szklane naczynie, świeca, gąbka florystyczna (do nabycia w kwiaciarniach), łańcuch choinkowy z kulek, dekoracje na drucikach, sizal w kolorze naturalnym, ozdobne suszki, ew. złoty spray i własne zbiory z lasu (szyszki, gałęzie, patyczki, itp.)

Zamiast kupować masę dekoracji do stroików możemy stworzyć je sami. Wystarczy zebrać różnego rodzaju gałązki, patyczki, szyszki, czy włoskie orzechy. Wysuszone zbiory pokrywamy farbą w sprayu, na przykład złotą lub srebrną. Tak przygotowane i wysuszone dekoracje możemy wykorzystać w różnego rodzaju kompozycjach świątecznych.

W zależności od wysokości naczynia, gąbkę florystyczną umieszczamy bezpośrednio w jego wnętrzu lub wcześniej wsypujemy do niego suszone potpourri. Gąbka powinna być przycięta tak, aby można było pomiędzy jej brzegami a ściankami naczynia umieścić ozdoby. Wewnątrz gąbki wycinamy otwór do zamontowania świecy.

Teraz wystarczy w naczyniu umieścić różnego rodzaju ozdoby, tak aby boki gąbki przestały być widoczne. Do wierzchniej powierzchni gąbki wbijamy ozdoby na drucikach. Świeczkę możemy również ozdobić tworząc niewielkie gniazdko z sizalu i umieszczając je przy wierzchu gąbki. W szybki i prosty sposób uzyskujemy bardzo efektowny stroik świąteczny.

Świąteczny stroik ze świeczką

Do stworzenia tego stroika wystarczą: szklana podstawka, świeca, gąbka florystyczna (do nabycia w kwiaciarniach), dekoracje na drucikach, sizal w kolorze naturalnym, szyszki lub inne ozdoby, ew. wstążki z materiału lub papieru (do nabycia w kwiaciarniach) lub pozostałości z bukietów kwiatowych.

Na środku podstawki umieszczamy gąbkę florystyczną i wycinamy w niej otwór, stanowiący podstawę pod świecę. Boki gąbki przycinamy, tak aby stworzyła bardziej owalny bądź okrągły kształt. Jeżeli chcemy, aby nasz stroik był wyższy, a nie posiadamy zbyt dużo ozdób, wystarczy dół gąbki obłożyć wstążkami i przymocować szpilkami.  Stroik może mieć różne wysokości w zależności od wysokości gąbki.

Kolejny krok jest bardzo prosty. Do gąbki wbijamy dowolne ozdoby na drucikach lub szpilkach, jeśli jest to nasz wyrób własny. Mogą to być: zielone lub opryskane sprayem gałązki bukszpanu, małe jabłuszka czy bombki na drucikach, szyszki, fragmenty potpourri i inne. Całość tworzy zawsze unikatową kompozycję. Na zdjęciach dwa różne stroiki wykonane w ten sam sposób.

Szybki stroik z bombek

Do stworzenia tego stroika wystarczą: niewielka doniczka, świeca, gąbka florystyczna i wstążki (do nabycia w kwiaciarniach), bombki, drucik, sizal w kolorze naturalnym, dodatkowe elementy dekoracyjne.

Gąbkę florystyczną docinamy do wewnętrznych rozmiarów doniczki. W środku gąbki wycinamy otwór na świeczkę. Doniczkę możemy pozostawić w formie niezmienionej. Jednak jeśli doniczka nie pasuje nam do stroika, możemy ją ozdobić przy użyciu wstążek. Z sizalu robimy gniazdko o średnicy jak górna powierzchnia doniczki i nakładamy na przygotowana podstawę.

Na koniec wystarczy z bombek stworzyć wianuszek wokół świecy. Bombki mocujemy na drucikach, które wbijamy w gąbkę. Całość możemy uzupełnić dodatkowymi ozdobami.

Kategoria: Boże Narodzenie | Wyświetlenia: 8537
poradnikdomowyKontakt Regulamin Poradnik domowy
En De Użytkownicy Logowanie Rejestracja
cukiernia podhale wózki do bram sklep medyczny kielce zgrzewanie rur klej do parkietu
Copyright © 2010-2011 Poradnik-domowy.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu