Jak sadzić kwiaty w ogrodzie


Zima już minęła, więc czas na wiosenne sadzenie kwiatów. Warto się do tego przyłożyć, gdyż za kila miesięcy twój ogród może być bajecznie piękny. Poniżej dowiesz się, kiedy najlepiej wysiać nasiona roślin jednorocznych sadzić bulwy i cebule oraz rozmnaża bliny.

Pierwsze porady dotyczą wysiewania w ogrodzie nasion kwiatów. Gdy ziemia już całkowicie rozmarznie, czyli na przełomie marca i kwietnia można wysiewać nasiona nagietków, czarnuszka, gipsówki oraz ostróżki. W kwietniu (najlepiej w jego połowie) wysiewać maciejki, słoneczniki, kosmosy, rezedy, portugalki. Te kwity sieje się do gruntu. Na rozsadniku możesz wtedy zasiać: astry, aksamitki, kocatki i cynie. W maju przesadzisz je na rabaty. Na początku maja wysiej fasolę, nasturcje, łubiny i groszki.

W połowie kwietnia możesz posadzić bulwy i cebule następujących kwiatów: lilii, mieczyków, tygrysówek, hostów, błonczatków. Jeżeli chcesz żeby te rośliny szybciej zakwitły, to możesz już w pod koniec marca posadzić je w donicach. Umieść je w chłodnym pomieszczeni, a w maju posadź je do gruntu.

Pod koniec marca rozmnaża się byliny następujących kwiatów: dzwonki, macierzanki paprocie, rojniki, nawłocie. Po wykopaniu kępy tych kwiatów podziel na mniejsze sadzonki.

W końcu marca musisz wysiać do skrzynek nasiona: szałwii, lwich paszczy. Ustaw je w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi 15 – 20 stopni Celsjusza. Tydzień przed posadzeniem w ogrodzie musisz zahartować rozsady. Wystarczy takie sadzonki wystawiać na kilka godzin na dwór by przyzwyczaiły się do warunków w ogrodzie.

Gdy duże mrozy miną można odsłonić byliny, które zostały okryte i zabezpieczone jesienią. Liście takich roślin są bardzo delikatne, więc odsłaniaj je w pochmurny dzień, by słońce nie przypaliło liści. Torf możesz pozostawić na rabatach, jako ściółkę. Pamiętaj jednak, że bliny wrażliwe na mróz jest dobrze przechowywać w pomieszczeniach na czas zimy.

Warto jeszcze podkreślić gdzie siać kwiaty jednoroczne. Na obrzeżach uprawia się kwiaty od 10 do 35 cm. W głębi rabaty, czyli kwiaty od 70 do 100 cm. Pnące rośliny sadzi się wzdłuż murów i ogrodzeń. W pełnym polu możesz posadzić kwiaty od 40 do 60 cm. Małe kwiaty są idealne do uprawy na tarasach i balkonach.

Jak należy siać? Nasiona rozsiewaj rzutowo, rozmieszczaj je równomiernie i rzadko, a następnie przykryj je półcentymetrową warstwą ziemi. Większe nasiona możesz przykryć grubszą warstwą ziemi. Jeżeli ziarenka są bardzo drobne, nie należy ich przykrywać ziemią. Po zasianiu ziemię należy zrosić wodą.

Kategoria: Własny ogródek | Wyświetlenia: 4083
poradnikdomowySłowa kluczowe: kwiaty w ogrodzie | sadzenie | kwiaty | ogród | krzewy
Kontakt Regulamin Poradnik domowy
En De Użytkownicy Logowanie Rejestracja
cukiernia podhale wózki do bram sklep medyczny kielce zgrzewanie rur klej do parkietu
Copyright © 2010-2011 Poradnik-domowy.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu