Krzewuszka


Krzewuszka jest jednym z najwcześniej kwitnących krzewów w polskich ogrodach. Jest to roślina wieloletnia. Kwiatostany są bardzo bogate i efektowne. Pojawiają się wraz z pierwszymi oznakami wiosny.

Ogrodnikom znanych jest kilkanaście odmian krzewuszki oraz około dwieście krzyżówek. Najczęściej wybierany do przydomowych ogródków krzewem z tego gatunku jest krzewuszka cudowna. Krzew ten dorasta do wysokości około 3 m. Kwiaty mogą przybierać różne kształty – lejkowate, rurkowate lub dzwonkowate. Mają długość około 3 cm. Pojawiają się zawsze na młodych pędach. Gromadzą się w dość spore kiście. Są koloru rubinowoczerwonego na zewnątrz, zaś w środku przybierają barwę liliową. Liście krzewu są barwy ciemnozielonej i stanowią doskonałe tło dla barwnych kwiatów. Pozostają przez długi czas zielone, żółkną dopiero tuż przed opadnięciem.

Krzewuszka obsypana kwiatami jest prawdziwą ozdobą ogrodu, jednak po ich przekwitnięciu nie ma już takich walorów dekoracyjnych. W związku z tym dobrze jest posadzić ją na obrzeżach ogrodu lub jako żywopłot. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że krzewuszka nie jest zwartym krzewem, w związku z czym, będzie tylko ażurową przesłoną widokową.

Na korzyść krzewuszki na pewno przemawia to, że jest ona bardzo łatwa w uprawie. Wymaga jednak słonecznego, z dużą ilością światła i osłoniętego od wiatru stanowiska. Dobrze, aby podłoże glebowe było w miarę żyzne i dobrze przepuszczało wodę. Przed posadzeniem krzewu można nawieźć ziemię kompostem. Krzewuszka niekiedy wykazuje niską tolerancję na ujemne temperatury powietrza. Z reguły krzew wtedy przymarza, ale na wiosnę szybko odrasta. Można uchronić ją przed mrozem, na przykład poprzez okrycie słomianą matą. Okrywać trzeba szczególnie młode krzewy, starsze lepiej znoszą zimę. Dostępne są jednak u hodowców także odmiany odporne na duży mróz. Jeżeli krzew przemarznie, to koniecznie trzeba przyciąć zniszczone pędy. Przycinanie pędów jest także obowiązkowe zaraz po przekwitnięciu kwiatostanów. Dzięki temu w następnym roku pojawi się ich więcej i będą bardziej obfite. Kwiaty pojawiają się, bowiem tylko na młodych pędach. Krzewuszka dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, w związku z czym może być posadzona w miejskich parkach i na trawnikach przydrożnych.

Kwiaty na krzewie pojawiają się zazwyczaj na przełomie maja i czerwca. Zdarza się, ze kwitnienie może powtórzyć się we wrześniu, jednak wtedy nie jest ono już tak obfite. Krzewuszka dobrze znosi ataki szkodników i różnego rodzaju choroby. Można ją sadzić w otoczeniu innych krzewów ozdobnych, na przykład jaśminowca czy kaliny.

Kategoria: Kwiaty i krzewy ozdobne | Wyświetlenia: 8041
poradnikdomowyKontakt Regulamin Poradnik domowy
En De Użytkownicy Logowanie Rejestracja
cukiernia podhale wózki do bram sklep medyczny kielce zgrzewanie rur klej do parkietu
Copyright © 2010-2011 Poradnik-domowy.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu