Skalniak w ogrodzie


Piękny ogród to twoja jedna z najlepszych wizytówek. Skalniak w ogrodzie może urozmaicić jego wygląd. Można go urządzić na wiele sposobów. Poniżej znajdziesz kilka rad jak go założyć i pielęgnować.

Założenie skalniaka musi zostać poprzedzone przemyśleniem tej sprawy, gdyż nie możesz dokonać tego w jeden dzień. Gdzie umieścić taką kompozycję? Dla tego typu ozdoby najlepsze jest miejsce nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Nie planuj utworzenia skalniaka w pobliżu drzew, gdyż opadające liście zaśmiecą go. Skalniaki mogą być oparte o murek Luc stanowić zejście z tarasu do ogrodu. Wszystko to zależy od twojej pomysłowości.

Przed założeniem skalniaka oczyść dokładnie cały teren z chwastów, by cała praca nie poszła na marne. Jeżeli tego nie zrobisz za kilka miesięcy skalniak będzie porośnięty trudnymi do usunięcia chwastami.

Nie przesadzaj z ilością nawozu na skalniku, gdyż wtedy rośliny przerosną i stracą swój urok. Nie układaj kamienie na sztorc, gdyż nie zapewni to odpowiedniej stateczności a dodatkowo - nie wygląda to ładnie i estetycznie. Na zboczu układaj kamienie bardzo dokładnie. W przeciwnym razie skalniak może się wtedy obsunąć. Wszystko do doprowadzi do zniszczenia i obumarcia roślin. Kamienie najlepiej układać tarasowo, co zapewni stateczność skarpie.

Kamienie używane przy zakładani, skalniaków powinny mieć podobne pochodzenie. Dlatego nie łączy się wapienia i granitu. Koniecznie kamienie powinny być zbliżone kolorystycznie, w przeciwnym razie efekt końcowy nie będzie estetyczny. Można używać kamieni o różnych wielkościach. Dzięki temu kompozycja będzie znaczniej ciekawsza.

Po utworzeniu skarpy cza na sadzenie roślin. Warto wybierać takie, które różnią się odcieniami zieleni. Rośliny takie najlepiej sadzić wczesną wiosną. Musisz zapewnić im oprócz odpowiedniego nasłonecznienia, odpowiednia wilgotność oraz odpowiedzi odczyn gleby. Aby pielęgnacja roślin nie była trudna warto postawić na gatunki o zbliżonych wymaganiach. Pamiętaj, by dobierając rośliny do skalniaka uwzględnić to jak w przyszłości będą się one rozrastać.

Takie rośliny musisz regularnie zraszać, odchwaszczać a także zabezpieczyć na zimę. Zimą powinny być one staranie zabezpieczone, co uchroni je przed szkodliwym działaniem mrozu. W upalne dni należy je obficie podlewać. Rośliny, które zbyt mocno się rozrosły możesz przyciąć. Nie zaszkodzi im to. Na skalnikach sadzi się byliny i krzewy.

Tak zaprojektowany skalniak będzie dużą ozdobą twojego ogrodu. Pamiętaj, że staranne dbanie o rośliny to podstaw, gdy posiadasz taką ozdobę w ogrodzie.

Kategoria: Własny ogródek | Wyświetlenia: 2846
poradnikdomowySłowa kluczowe: skalniak | ogród
Kontakt Regulamin Poradnik domowy
En De Użytkownicy Logowanie Rejestracja
cukiernia podhale wózki do bram sklep medyczny kielce zgrzewanie rur klej do parkietu
Copyright © 2010-2011 Poradnik-domowy.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu