Szydełkowanie


Szydełkowanie nazywane też heklowaniem jest jedną z najpopularniejszych robótek ręcznych na świecie. Cieszy się od wieków ogromnym powodzeniem, ponieważ pozwala w stosunkowo łatwy sposób osiągnąć niesamowite efekty. Na szydełku można wyheklować prawdziwe dzieła sztuki - finezyjne koronki, ażury i wzory dzianiny.

Praktycznie każda babcia potrafi jeszcze doskonale posługiwać się szydełkiem, ponieważ nie tak dawno temu był to jeden z nielicznych sposobów pozyskiwania ładnych materiałów na ubrania, obrusy, serwety, firany, bieżniki itd. W wielu domach do dziś ręcznie dziergany szydełkowy obrus traktowany jest jak relikwia i rozkładany na stole tylko przy okazji dużych świąt.

Szydełkowanie nadal ma jednak swoich zwolenników. Wiele osób, zwłaszcza pań, szydełkuje dla przyjemności, traktując to jako hobby i sposób spędzania wolnego czasu. Taka praca doskonale odpręża i uspokaja. Poza tym nie ma to jak własnoręcznie wykonany prezent dla bliskiej osoby - koronkowe rękawiczki, czapki, szaliki, buciki dla wnuka, a nawet oryginalna biżuteria, torebki czy chociażby welon dla panny młodej. Takie rękodzielnictwo bywa również źródłem dochodu. Rzeczy wykonane na szydełku są niesamowicie eleganckie, niepowtarzalne, a co za tym idzie modne i dość drogie.

Jeśli mamy zatem trochę wolnego czasu, możemy spróbować swoich sił w szydełkowaniu. Najpierw należy oczywiście zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, czyli szydełko. Najczęściej spotykamy szydełka klasyczne, krótkie i proste lub nieco dłuższe, zakończone ogranicznikiem zapobiegającym zsuwaniu się oczek. Wykonuje się je przede wszystkim z metalu, ale możemy trafić też na teflonowe, plastikowe, z kości słoniowej lub bambusowe. Grubość szydełka powinna być uzależniona od rodzaju nitki oraz efektu, jaki chcemy uzyskać.

Samo szydełkowanie jest stosunkowo łatwe, zwłaszcza przy najprostszych ściegach łańcuszkowych. Jeśli jednak chcielibyśmy się nauczyć robić bardziej skomplikowane wzory, wystarczy poprosić o wskazówki własną babcie lub zapisać się na specjalny kurs, których wbrew pozorom wcale nie brakuje. W wielu domach kultury, ośrodkach rękodzielnictwa itp. organizowane są tego typu zajęcia i warsztaty.

Kategoria: Robótki ręczne | Wyświetlenia: 3874
poradnikdomowyKontakt Regulamin Poradnik domowy
En De Użytkownicy Logowanie Rejestracja
cukiernia podhale wózki do bram sklep medyczny kielce zgrzewanie rur klej do parkietu
Copyright © 2010-2011 Poradnik-domowy.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu