Niecierpki


Niecierpki wyróżniają się zdecydowanie wśród roślin ozdobnych tym, że nawet w miejscach zacienionych potrafią pięknie kwitnąć. W warunkach naturalnych występuje ponad osiemset odmian niecierpka, w tym kilka także w Polsce. Od lat chętnie widzimy go jednak także w naszych ogrodach i na balkonach.

Niecierek jest rośliną jednoroczną, pochodzącą z Azji i Afryki. Może mieć dość zróżnicowane barwy, od białej poprzez przeróżne odmiany różu, łososiowy, po czerwony i fioletowy. Dość często spotyka się też kwiaty nakrapiane oraz w pasy. W zależności od odmiany kwiaty mogą mieć 1 - 5cm średnicy, a cała roślina wysokość 15 - 50cm. Niektóre mają pędy pokładające się, w związku z czym świetnie nadają się do posadzenia w wiszących donicach czy skrzyniach. Obfitość ukwiecenia niecierpków jest najczęściej tak duża, że zasłania niemal całkowicie liście rośliny.

Niecierpki najlepiej nabywać w postaci sadzonek od profesjonalnych ogrodników i wysadzać do gruntu lub balkonowych donic mniej więcej w połowie maja, ponieważ kwiaty te „boją się" przymrozków. Teoretycznie możemy próbować samodzielnie je wysiewać około marca, ale zazwyczaj nie udają się tak dobrze jak te z gotowych sadzonek, a poza tym nie wszystkie odmiany są dostępne w sprzedaży w postaci nasionek.

Jeśli chodzi o samą pielęgnację, to rośliny te lubią ciepło i dość żyzną glebę. Nie może być zbyt piaszczysta ani gliniasta, powinna być stale wilgotna i wspomagana dodatkowym nawozem. Trzeba także uważać na choroby i szkodniki, zwłaszcza szarą pleśń, mszyce i ślimaki. Odpowiednie warunki sprawiają, że niecierpki kwitną przepięknie przez całe lato- aż do jesieni, ale próby przechowania ich przez zimę raczej będą bezskuteczne, ponieważ hodowanie niecierpka w domu jest niezwykle trudne.

Kategoria: Gatunki i opisy kwiatów i roślin na balkonie | Wyświetlenia: 5010
poradnikdomowyKontakt Regulamin Poradnik domowy
En De Użytkownicy Logowanie Rejestracja
cukiernia podhale wózki do bram sklep medyczny kielce zgrzewanie rur klej do parkietu
Copyright © 2010-2011 Poradnik-domowy.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu