Niecierpki


Niecierpki wyróżniają się zdecydowanie wśród roślin ozdobnych tym, że nawet w miejscach zacienionych potrafią pięknie kwitnąć. W warunkach naturalnych występuje ponad osiemset odmian niecierpka, w tym kilka także w Polsce. Od lat chętnie widzimy go jednak także w naszych ogrodach i na balkonach.

Niecierek jest rośliną jednoroczną, pochodzącą z Azji i Afryki. Może mieć dość zróżnicowane barwy, od białej poprzez przeróżne odmiany różu, łososiowy, po czerwony i fioletowy. Dość często spotyka się też kwiaty nakrapiane oraz w pasy. W zależności od odmiany kwiaty mogą mieć 1 - 5cm średnicy, a cała roślina wysokość 15 - 50cm. Niektóre mają pędy pokładające się, w związku z czym świetnie nadają się do posadzenia w wiszących donicach czy skrzyniach. Obfitość ukwiecenia niecierpków jest najczęściej tak duża, że zasłania niemal całkowicie liście rośliny.

Niecierpki najlepiej nabywać w postaci sadzonek od profesjonalnych ogrodników i wysadzać do gruntu lub balkonowych donic mniej więcej w połowie maja, ponieważ kwiaty te „boją się" przymrozków. Teoretycznie możemy próbować samodzielnie je wysiewać około marca, ale zazwyczaj nie udają się tak dobrze jak te z gotowych sadzonek, a poza tym nie wszystkie odmiany są dostępne w sprzedaży w postaci nasionek.

Jeśli chodzi o samą pielęgnację, to rośliny te lubią ciepło i dość żyzną glebę. Nie może być zbyt piaszczysta ani gliniasta, powinna być stale wilgotna i wspomagana dodatkowym nawozem. Trzeba także uważać na choroby i szkodniki, zwłaszcza szarą pleśń, mszyce i ślimaki. Odpowiednie warunki sprawiają, że niecierpki kwitną przepięknie przez całe lato- aż do jesieni, ale próby przechowania ich przez zimę raczej będą bezskuteczne, ponieważ hodowanie niecierpka w domu jest niezwykle trudne.

Kategoria: Gatunki i opisy kwiatów i roślin na balkonie | Wyświetlenia: 3748
poradnikdomowyKontakt Regulamin Poradnik domowy
En De Użytkownicy Logowanie Rejestracja
hotel kielce wózki sklepowe peeling medyczny kraków formy do betonu zgrzewanie rur klej do parkietu toczenie cnc czyściwa przemysłowe tkaniny pościelowe elastomery Nawadnianie zbiorniki paliwa
Copyright © 2010-2011 Poradnik-domowy.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu